Historia Szwadronu

Szwadron Honorowy to konny ochotniczy oddział kawalerii kultywujący chlubne tradycje 3 Pułku Szwoleżerów. Powstał w 2004 roku i od tej pory uczestniczy w najważniejszych uroczystościach Państwowych - defiladach 3 maja i 11 listopada a także w wielu innych wydarzeniach patriotycznych, edukacyjnych, lokalnych i religijnych w ciągu całego roku.

Szwadron tworzą uczniowie, studenci, pracownicy naukowi jak i ludzie pracujący w różnych zawodach. Jesteśmy otwarci na wszystkich, których łączy miłość do tradycji historii, wartości narodowych i koni oraz poczucie odpowiedzialności jaką na siebie wzięli otrzymując pułkowe proporczyki.
Nie udajemy przedwojennych szwoleżerów, ani też nie występujemy jako dublerzy historycznych postaci, tylko realizujemy we współczesnej Polsce wartości, które przyświecały wojsku i obywatelom II Rzeczpospolitej. Naszym głównym zadaniem jest wspieranie wojska w przywróceniu dawnych wartości, munduru kawaleryjskiego i koni do obecnych realiów. Naszym marzeniem jest, by po latach dyskredytacji przez władzę ludową, kawaleria znów zajęła należne jej miejsce. Dlatego skupiamy ludzi kochających te tradycje i dbających o zachowanie Barw i Znaków Pułkowych, które przed wojną były dla Sił Zbrojnych II RP drugą świętością po Barwach i Symbolach narodowych. Członkowie Szwadronu i nasi sympatycy propagują historię i tradycje najpiękniejszej broni - kawalerii.


Szwadron Stacjonuje na Mokotowie, nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Tam też odbywają się treningi konne władania bronią białą - szablą i lancą, skoki oraz doskonalenie umiejętności jeździeckich.
Siłą napędową Szwadronu są Szwoleżerowie - ich praca, zapał oraz fakt, iż finansują sami wszystkie swoje przedsięwzięcia, o rezultatach naszych starań mówią wyróżnienia - szabla wz. 21 otrzymana z rąk Pana Gen. Michała Gutowskiego, nestora przedwojennej kawalerii, podczas wielkiej Parady Kawalerii w Wilanowie w roku 2004 dla najlepiej prezentującego się oddziału. 
Dla weteranów i ich rodzin nasza działalność na wielkie znaczenie, bo widzą, że dzięki nam to, co stanowiło znaczący rozdział ich życia, trwa i się rozwija. Wiemy, że to ostatnie chwile w gronie naszych weteranów, którzy mimo zaawansowanego wieku aktywnie nas wspierają. Są szczęśliwi, że tradycje i wartości, które usilnie próbowano zniszczyć, mogą teraz rozkwitnąć w niepodległej i wolnej Polsce.
W 2008 roku udało nam się zorganizować większe niż dotychczas obchody Święta Pułkowego. Szwadron otrzymał Sztandar, powołano sekcję trębaczy. Warto zaznaczyć, że sztandar oraz odznaka dla nas zostały zaprojektowane przez Pana Rtm. Jerzego Staniszkisa oficera Pułku, który jest również autorem pomnika Polskiego Państwa Podziemnego znajdującego przed Sejmem RP.

Powstanie Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

W 2003 roku powstał Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk J. H. Kozietulskiego. W tym samym roku, tak jak przed wojną - 8 maja, postanowiliśmy, odnawiając tradycję, zorganizować pierwsze po wielu latach Święto w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej - nie bez przyczyny - to tam znajdują się dwie tablice pamiątkowe poświęcone Pułkowi. 
Dotarliśmy do rodzin szwoleżerów, osób związanych z Pułkiem. Ku naszej wielkiej radości okazało się, że żyją jeszcze weterani 3 Pułku Szwoleżerów. Ze łzami wzruszenia w oczach zaaprobowali nasz pomysł utworzenia konnej ochotniczej sekcji 3 Pułku Szwoleżerów. Byli to Olgierd Staniszkis, Jerzy Staniszkis, Jerzy Gilewicz, Henryk Prajs i Wincenty Chomicz. Wiedzieliśmy, że nasza działalność to wielka odpowiedzialność, bo dzięki temu odżywają ich wspomnienia, gdy widzą jak to, czemu poświęcili najpiękniejsze lata swojego życia znów istnieje i na pewno nie zostanie zapomniane.

Dostaliśmy oficjalne pozwolenie na noszenie barw pułkowych i na kultywowanie tradycji 3 Pułku Szwoleżerów. Pierwszego wręczenia pułkowych proporczyków dokonali weterani po Mszy Św., a oficjalne przekazanie barw nastąpiło w Suwałkach, poprzez przywiązanie do kawaleryjskich lanc proporczyków pułkowych. Od tamtego dnia skład naszego szwadronu stale się powiększał. 
Jazda konna oraz piękne kawaleryjskie tradycje kształtują osobowość, uczą patriotyzmu i szacunku do bliźnich. Jak się mawiało - kawaleria nie skupiała elit - ona je tworzyła. Na tym właśnie nam zależy, aby dzisiejszy szwoleżer oprócz świetnej umiejętności jazdy konnej, znał i kochał swoje tradycje i miał szacunek do otaczającego go świata. To w końcu niesamowita rzecz w XXI wieku być szwoleżerem!

Święto Pułkowe 11 maja 2008 - wręczenie Sztandaru

W 2008 roku podczas Święta Pułkowego, został wręczony sztandar dla naszego Szwadronu. Uroczystości odbyły się podobnie jak w 1922 roku w Łazienkach Królewskich. Rodzicami chrzestnymi zostali Pani Helena Gilewiczowa - żona Płk. Jerzego Gilewicza oficera 3 Pułku Szwoleżerów oraz Pan Jerzy Staniszkis - oficer 3 Pułku Szwoleżerów i projektant sztandaru. 
Fundatorem jest Pan Sekretarz Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a wykonała go firma HAKO. Drzewce 2,5 m długości zdobi wspaniały orzeł stojący na postumencie z napisem 3 SZW. Drzewce ufundowali weterani Panowie J. Stanszkis, H. Prajs oraz Pan K. Gerula syn oficera 3 Szwoleżerów.
O uroczyste wbicie gwoździ w drzewce Sztandaru, poprosiliśmy Panią Prezydent Miasta St. Warszawy Hannę Gronkiewcz - Waltz, Prezydenta Miasta Suwałki Pana Józefa Gajewskiego, weteranów 3 Pułku Szwoleżerów, przedstawicieli wojska oraz osoby związane ze Szwadronem. 

Najważniejszym elementem Święta było uroczyste wręczenie Sztandaru. Po złożeniu przysięgi, dowódca Szwadronu, odebrał go z rąk Pana Prezydenta Suwałk (niestety pomysł aby wręczyli go razem przedstawiciele Suwałk i Warszawy nie udał się, nie pojawił się żaden przedstawiciel władz Stolicy) i przekazał Sztandar konnemu pocztowi przy dźwiękach marsza 3 Pułku Szwoleżerów, odegranego przez Orkiestrę Reprezentacyjną. Nuty Marsza zostały specjalnie przesłane z Instytutu Sikorskiego z Londynu. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada oddziału konnego Szwoleżerów.
Po oficjalnych obchodach jak co roku zaproszeni goście spotkali się w stajni nad Jeziorkiem Czerniakowskim gdzie Szwadron Stacjonuje, Szwoleżerowie wrócili z Łazienek konno.

W czasach, kiedy tradycje trzeba pielęgnować, nasza działalność jest godną poparcia. Przez te wszystkie lata nasi szwoleżerowie zawsze wyglądali wzorowo, brali udział w uroczystościach Państwowych i szerzyli patriotyzm.

 

Szwoleżerowie

Piotr Szakacz

rtm. kaw. och. Piotr Szakacz

Dowóca Szwadronu

W szwadronie od 01-2004

Dowódca i założyciel Szwadronu Honorowego, prezes stowarzyszenia. Wcześniej ochotniczo służył w 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Starej Miłosnej. Od 2004 instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, od 2006 instruktor szkolenia podstawowego PZJ, od 2011 instruktor sportu PZJ. Posiadacz instruktorskich uprawnień międzynarodowych Equestrian Passport IGEQ. Egzaminator na odznaki jeździeckie PZJ, sędzia WKKW i Militari. Od 2014 roku Komendant Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej. Wielokrotnie dowodził oddziałami kawalerii ochotniczej z całej Polski - w tym w czasie Święta Kawalerii w Warszawie czy Wielkiej Rewii Kawalerii w Krakowie.

Kawaler odznak pułkowych i pamiątkowych: Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego, 1 Dywizjonu Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP, Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.

Na codzień zapalony koniarz, prowadzi własną stajnię w Łańsku obok Olsztyna. Absolwent Instutu Historycznego UW, wcześniej także Akademii Filmu i Telewizji. Autor felietonów i filmów dokumentalnych prezentowanych m.in. w TVP Historia.

ppor. kaw. och. Marcin Hubert

Dowódca Plutonu Liniowego

W szwadronie od 11-2007

Absolwent kursu podchorążych w Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej, członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia Szwadronu. W szwadronie od 2007 roku, barwy pułkowe otrzymał z rąk por. Jerzego Staniszkisa w 2007, odznakę pułkową otrzymał w 2011 roku. Sędzia III klasy w dyscyplinie skoki, posiada złotą odznakę jeździecką, jest instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna. Jest osobą odpowiedzialną za nabór do sekcji liniowej. 

Na codzień programista PHP w agencji interaktywnej. Interesuje się fotografią, lotnictwem oraz elektroniką. Jeździ na nartach i snowboardzie, pływa na żaglach. Uprawia strzelectwo sportowe. Posiada uprawnienia wychowawcy kolonijnego.

chor. kaw. och. Marek Misiurewicz

Dowódca Plutonu Trebaczy

W szwadronie od 11-2015

Dowódca Plutonu Trębaczy, członek zarządu stowarzyszenia Szwadronu. W szwadronie od 2005 roku, barwy pułkowe otrzymał z rąk por. Jerzego Staniszkisa w 2007, odznakę pułkową - w 2009 roku. Posiada srebrną odznakę jeździecką oraz uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna. Odpowiedzialny za orkiestrę pieszą i konną szwadronu.

Poza szwadronem drużynowy 40 Warszawskiej Drużyny Harcerzy na Mokotowie. Studiuje telekomunikację na PW. Ukończył kurs drużynowych harcerzy i harcerzy starszych „Agricola” 2008, kurs wychowawców kolonijnych i kurs pierwszej pomocy PCK. Gra na gitarze i harmonijce. Dużo chodzi po górach, jeździ na nartach, od wielu lat uprawia turystykę kajakową. Zdobył uprawnienia Animatora Turystycznych InO PTTK.

wachm. pchor. kaw. och. Paweł Foremny

Dowódca 3 Sekcji

W szwadronie od 05-2014

Służbę w kawalerii rozpoczął od obozu w Koczku w 2013 r. Barwy pułkowe otrzymał podczas Święta Pułkowego w Łazienkach Królewskich 10.05.2014, z rąk ostatniego żyjącego weterana Pułku - por. Prajsa. Prymus kursów I oraz II stopnia w CWKO. Od maja 2015 dowódca 3 Sekcji plutonu liniowego. W grudniu 2016 ukończył trzytygodniowy kurs III stopnia w Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej w Toporzysku. Od marca 2017 kursant Szkoły Podchorążych Kawalerii Ochotniczej. Posiada licencje III stopnia w dyscyplinie skoki przez przeszkody oraz złotą odznakę jeździecką. Z wykształcenia magister inżynier, pracuje jako kadra zarządzająca w dziale budowlanym korporacji z branży fashion. Zainteresowania poza kawalerią i jeździectwem - sport (Akademicki Wicemistrz Polski w koszykówce), sport, a także sport.

plut. kaw. och. Piotr Półka

Dowódca 1 Sekcji

W szwadronie od 01-2010

W Szwadronie od 2010 roku. Na stopień plutonowego awansowany 11.05.2015. Od 2015 dowódca 1 Sekcji plutonu liniowego. Posiada uprawnienia IRR oraz srebrną odznakę jeździecką.

Zawodnik kawaleryjskich i cywilnych konkursów jeździeckich. Student Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, zapalony jeździec, majsterkowicz i rekonstruktor.

st. szwol. kaw. och. Piotr Mizerski

Dowódca 4 Sekcji

W szwadronie od 03-2012

W Szwadronie od marca 2012 roku, awansował na starszego szwoleżera 16.09.2013. Prymus kursu I stopnia CWKO. Od maja 2015 dowódca 4 Sekcji plutonu liniowego. Posiada srebrną odznakę jeździecką.

Student Bezpieczeństwa Narodowego na Wojskowej Akademii Technicznej. Miłośnik zabytkowej motoryzacji, militariów oraz pieszych wędrówek. Właściciel zabytkowego UAZa oraz dwóch odrestaurowanych egzemplarzy Warszawy.