Julian Wierzbicki urodził się 16 lutego 1916 r. W młodości aktywnie działał w harcerstwie, uprawiał sport, najlepsze wyniki osiągając w pływaniu.
Idąc w ślady ojca Michała Wierzbickiego, z zawodu leśnika, ukończył Szkołę Leśną w Żyrowicach. Po jej ukończeniu i odbyciu stażu został zatrudniony w Nadleśnictwie Serwy jako leśniczy w leśnictwie Lipki. Po wybuchu wojny w 1939 r., służył w plutonie leśników w batalionie KOP. Po ucieczce z internowania wrócił do pracy jako leśnik w leśnictwie Busznica, a następnie Podnowinka. Od 1940 r. włączył się do pracy konspiracyjnej, jesienią następnego roku wśród mieszkańców wsi Nowinka, Szczebra i Szczepki powstała pierwsza placówka ZWZ „Szczebro - Olszanka”. Wyznaczony na jej komendanta, Julian Wierzbicki, zorganizował, uzbroił i przeszkolił do walki pluton żołnierzy. Ukończył w tym czasie konspiracyjną Szkołę Podchorążych i awansował do stopnia starszego kaprala podchorążego. Zdekonspirowany przez agentów gestapo, chroniąc się przed aresztowaniem, w listopadzie 1942 r. odszedł z grupą ośmiu osób do Puszczy Augustowskiej, tworząc pod Szczepkami pierwszy obóz partyzancki „Roman”.
Jego oddział przeprowadził wiele udanych i brawurowych akcji. Do ważniejszych można zaliczyć: dwukrotne odbicie z suwalskiego szpitala więziennego przetrzymywanych tam partyzantów, zniszczenie torów kolejowych za stacją Blizna, atak na nadleśnictwo w Szczebrze, na posterunek ochrony kolei w Szczepkach, na posterunek żandarmerii w Wychodnym i Suchej Rzeczce.
Był dowódcą oddziału stanowiącego podstawę odtwarzanego w ramach akcji „Burza” 3 Pułku Szwoleżerów
AK. Zginał zastrzelony 8 sierpnia 1944 r.
Henryk Zaremba (w publikacjach podawane również nazwisko Zaręba) ps. „Zrąb” (1919/1921-1944) kpr. pchor. rez. piech. (1943), plut. pchor. rez. (1944); dowódca patrolu AK. W konspiracji od 1942 r. Był dowódcą plutonu w oddziale Juliana Wierzbickiego „Romana” w Obwodzie AK Suwałki. Po śmierci „Romana” objął dowództwo nad oddziałem. Zginął 2.10.1944 pod Nowinką, w czasie walki z niemiecką obławą.
Jego oddział przeszedł przez linię frontu i został rozbrojony przez sowietów, a żołnierze skierowani do batalionów zapasowych 2. Armii WP tworzonych w Dojlidach pod Białymstokiem.