Znajdują się Państwo w punkcie nr 3 Szlaku "Romana".
W drodze do kolejnego punktu posłuchaj >> suwalki_odbicie_rannego.mp3
Znajdujący się za nami krzyż oraz tablica memoratywna to upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej. W tym miejscu przywołajmy pamięć o żołnierzach oddziału „Romana”.
Narastający terror i prześladowania ze strony okupanta zmuszały ludność do szukania schronienia poza miejscem zamieszkania. Kiedy Julian Wierzbicki dowiedział się o tym, że grozi mu aresztowanie, postanowił opuścić rodzinny dom. Początkowo chronił się u krewnych i znajomych, a następnie w lesie. Do domu przychodził tylko wtedy, gdy widział umówiony znak bezpieczeństwa (oznaczający brak Niemców). Ustalonym sygnałem było: w dzień obie połowy drzwi w stodole otwarte i podparte kołkami; w nocy w umówionym pokoju leśniczówki paliło się światło. Ze względu na nasilające się i powtarzające aresztowania, zmuszony był z ośmioma innymi osobami, odejść na stałe do lasu.
Wśród pierwszych, którzy u boku Juliana znaleźli się w lesie, byli mieszkańcy Nowinki i okolicy. W 1944 r. oddział „Romana” liczył już 92 żołnierzy - 4 pchor., 17 podoficerów, 71 szeregowych.
Zdjęcie ze zbiorów KLUB HISTORYCZNY IM. ARMII KRAJOWEJ W AUGUSTOWIE